TEO – Taking Education Outdoors

Proiect  Multilateral Comenius

Proiectul îşi propune să dezvolte metode şi instrumente de educaţie în afara sălii de clasă, atât pentru elevi cât şi pentru profesori, cu scopul de a dezvolta motivaţia învăţării la copiii de toate vârstele, prin evidenţierea diferitelor valori morale precum prietenia, toleranţa, respectul faţă de sine, faţă de alţii şi faţă de natură.

De asemenea îşi propune să faciliteze copiilor din instituţiile partenere schimburi cultural prin intermediul activităţilor de învăţare în afara clasei şi să faciliteze înţelegerea sistemelor educaţionale din ţările partenere.

Pe durata proiectului, elevii şi profesorii îşi vor dezvolta competenţe de comunicare. Proiectul promovează educaţia incluzivă, accesul tuturor copiilor la o educaţie de calitate, având în vedere faptul că educaţia în afara sălii de clasă facilitează dezvoltarea copiilor în ritm propriu.

O prezentare mai detaliată găsiţi aici TEO – Taking Education Outdoors

TEO Tematica întalnirilor de proiect 2013 – 2015