Comenius

Un nou proiect multilateral Comenius, coordonat de şcoala noastră, începe în acest an cu parteneri dinSlovenia, Spania şi Turcia. Acest proiect este numit “Active Citiyenship through Fairy Content Tales”, pe scurt “ACT-FACT”, menit a da noi valenţe cetăţeniei europene prin intermediul unor personaje din poveştile tradiţionale ale ţărilor partenere şi a îndrepta atenţia elevilor mai curând spre cărţi decât spre jocurile pe calculator.

Proiectul a început în august 2011, când fiecare şcoală şi-a selectat grupul ţintă, echipa de proiect, şi s-a alăturat grupului yahoo, ACT-FACT_Comenius_Project@yahoogroups.com pentru a avea acces la informaţiile legate de proiect.

Prima întâlnire de proiect a avut loc în Suceava şi apoi în Vatra Dornei, între 19 şi 25 septembrie 2011. S-au prezentat lecţii demonstrative: prof. Mihaela Guzu a finalizat lecţia sa cu sceneta “Little Red Riding Hood”, iar prof. Rodica Zimbru şi Daniela Babii au prezentat o lecţie-dezbatere asupra a trei basme clasice. Au urmat activităţi ale grădiniţei “Căsuţa poveştilor” şi o excursie culturală.

Partenerii au continuat să-şi trimită pachete (travel boxes) cu felicitări şi materiale realizate de elevi. Doamnele profesoare Mihaela Guzu şi Helena Svete-Hladnik au încurajat o corespondenţă intitulată “Prietenie fără frontiere” între grupuri de elevi din România şi respectiv Slovenia,  pe diferite teme: prezentare, top ten, sărbătorile de iarnă, ce ştim despre ţara celuilalt şi impresii după vizita în Slovenia.

În Slovenia, elevii noştri coordonaţi de prof. Mihaela Guzu au prezentat şcoala noastră, după care au interpretat  sceneta “The Three Brothers and the Big Bad Ogre”, urmată de cântece în română şi engleză. În alte zile ale şederii noastre, elevii  au lucrat pe grupe cu gazdele lor pentru a crea postere ilustrândSlovenia, pentru a găti mâncăruri specifice zonei şi au participat la diferite activităţi sportive.

Cadrele didactice au asistat la nenumărate lecţii şi activităţi educative.

De asemenea, am vizitat capitala ţării, Ljubljana, şi lacul Bled, după care am revenit înţară încântaţi de schimbul de experienţă cu reprezentanţii a trei ţări  şi marcaţi de gradul ridicat de civilizaţie a ţării gazdă.

IMPRESII

If anyone asked me to repeat this experience, I would no doubt answer “Yes“ .  The week I spent inSloveniawas more than amazing. I made a lot of friends, true friends. I never thought that this trip would be so educative, so much fun, beautiful and in the end so sad. I enjoyed spending time with the pupils fromSlovenia, Spain, andTurkey. They were so friendly, and still are, because I keep talking with them.

I fell in love with their school, so much space and the view is amazing. The teachers were so kind to us, we were warmly received. The food was delicious, the Strukli is amazing. I will always remember the days spent in Slovenia. The games that we played at school were a lot of fun and we became better friends, even though we came 4thplace. I loved the trips that we made with the pupils to Ljubljana, Gorenjska and Radovljica. Slovenia is a beautiful country with beautiful people. Below I am placing a few photos with our work and trips. I hope you’ll like them. I will always remember those days because COMENIUS was the best thing that has ever happened to me. Hope that we will meet again and remain friends!

Here is the first activity in Slovenia.        Tania, Anja, Anda, Bianca, Anja, Mihaela (from left to right)

Another trip to Gorenjska. The Turkish students and Romanian (Bianca, Anda, Tania) with Slovenian (Ana and Andraz)

We participated in a cooking workshop. Ioana, Ana, Mihaela, Vali, Andi, Bianca (from left to right)

At the games, Comenius was a strong team, with fair play, we had a lot of fun and it was great.

In the last 3 hours, we had a spring dance. We had a lot of fun, we danced, we sang and we laughed. At the end of the dance, when we (Romanian pupils) had to go, we took a lot of pictures, like this one. It was so sad, we hugged and we cried. I miss you guys. Thank you for being so friendly and generous with us, I will never forget you. In the end I want to thank  the Romanian teachers and the Slovenian teachers because they offered this opportunity to do this project. Take care, and keep doing what you do now, because you do a wonderful job. Don’t forget us, and write soon. You can find me on Facebook – Hlepco Bianca – or Twitter – Bianca_hlepco – Bye.

Hey !!

First of all I want to say that I miss you all so much!! ♥

I want all of you to know that  all those days (26,27,28,29) were the best days of my life, because there, in Slovenia, I found “another family”!

And I want to thank you all of you for being so kind to us and so friendly!

Once again: I miss you and I hope that one day we’ll meet all again!

Anda Puşcaşu