Clasa a V-a B

Într-o zi minunată de toamnă cu inflexiuni arămii, noi, elevii clasei a V-a B (prof. diriginte Irimescu Violeta) am vizitat Hanul Domnesc, Muzeul de “Ştiinte ale Naturii” şi Mănăstirea „Sfântul Ioan de la Suceava”. Am aflat multe lucruri interesante despre istoria Bucovinei, ne-am bucurat şi relaxat. A fost prima „ieşire” cu d-na dirigintă.

Vara este anotimpul excursiilor. Elevii clasei a V-a B (prof. diriginte Irimescu Violeta) au făcut un tur al mănăstirilor: Voroneţ, Suceviţa, Moldoviţa, Putna, au vizitat Muzeul “Ciprian Porumbescu”, Muzeul Oului (Vama) şi atelierul de ceramică neagră de la Marginea.

Ne-am rugat pentru noi, pentru părinţii, bunicii şi fraţii noştri, am ascultat “Balada” lui Ciprian Porumbescu şi am cântat “Tricolorul”. Am atins mormântul Marelui Ştefan şi ne-am minunat de varietatea oului pictat din întreaga lume. Pe scurt: am fost fericiţi!