Primar

•  Luna aprilie, moment de relansare a activităţilor extraşcolare de primăvară ale clasei a IVa B, Ecoşcoala cu clasele I-VIII Nr.10 Suceava

IMG_2162IMG_2164

IMG_2165

Primăvara, cu incandascenţa ei florală, nu i-a împiedicat pe elevii clasei a IVa B să-şi petreacă o după amiază, cea a zilei de 1 aprilie 2011, la biblioteca judeţeană I. C. Sbierea şi să înveţe altfel despre uriaşa, covârşitoarea personalitate a marelui domnitor moldav Ştefan cel Mare. Bibliotecarii, deschişi la orice dialog cultural cu micii cititori, ne-au oferit vizionarea piesei de teatru „Apus de soare” de Barbu Ştefănescu Delavrancea. În partea a doua a activităţii am lecturat două texte cu caracter istoric despre bătălia de la Codrii Cosminului, moment istoric care nu este amintit în manualele de istorie. Activitatea a fost denumită simbolic „Ştefan cel Mare şi Moldova”, iar elevii au mărturisit că au rămas profund impresionaţi de atmosfera încărcată de patriotism.

A consemnat inst. Babii Daniela

• Clasa a IV a B a avut reprezentanţi la concursul judeţean de dans modern şi clasic desfăşurat la MALL şi organizat de Palatul copiilor Suceava în parteneriat cu ISJ Suceava

Concursul judeţean de dans modern şi clasic a reunit sub auspiciile lui şi eleve ale clasei a IV a B, adevărate profesioniste a genului după 6 ani de participare la cursurile Palatului copiilor. Efortul lor în domeniul artistic a fost încununat de laurii premiului I la secţiunea dans clasic. Concursul s-a desfăşurat în data de 5 aprilie 2011 şi este avizat de Ministerul educaţiei. Am fost plăcut impresionaţi de calitatea dansurilor prezentate de elevi din toate oraşele judeţului Suceava, de entuziasmul creator al coordonatorilor, de foarte buna organizare, dar şi de jurizarea corectă, după criterii demne de un concurs european. Felicitări organizatorilor!

A consemnat prof. înv. primar, Babii Daniela

1 IMG_2183

• Luna aprilie, moment de relansare a activităţilor extraşcolare de primăvară ale clasei a IVa B, Ecoşcoala cu clasele I-Viii Nr.10 Suceava

A consemnat inst. Babii Daniela